Tuesday's Scores

Published 11-21-2018

0 Ratings

BOYS PREP BASKETBALL=

Aurora (West Aurora) 68, DeKalb 61

Biggsville West Central 64, Monmouth United 63

Chicago (Christ the King) 52, Morgan Park Academy 18

Chicago (Lane) 61, Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville) 47

Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 62, Chicago (Noble Street Charter/Rowe-Clark) 51

Chicago (Solorio Academy) 61, Maria 54

Chicago Sullivan 76, Holy Trinity 55

Downers North 68, Streamwood 51

Dunbar 94, Chicago (Hansberry College Prep) High Sch

Chicago (Solorio Academy) 61, Maria 54

Chicago Sullivan 76, Holy Trinity 55

Downers North 68, Streamwood 51

Dunbar 94, Chicago (Hansberry College Prep) High School 34

Glenbrook South 67, Zion Benton 60

Kankakee (McNamara) 59, Bradley-Bourbonnais 54

Lisle (Benet Academy) 71, Westinghouse 64

Monmouth-Roseville 62, Cambridge-Ridgewood Coop 43

Monticello 57, Pleasant Plains 47

<

Downers North 68, Streamwood 51

Dunbar 94, Chicago (Hansberry College Prep) High School 34

Glenbrook South 67, Zion Benton 60

Kankakee (McNamara) 59, Bradley-Bourbonnais 54

Lisle (Benet Academy) 71, Westinghouse 64

Monmouth-Roseville 62, Cambridge-Ridgewood Coop 43

Monticello 57, Pleasant Plains 47

Niles West 50, Prosser 37

Orion 46, Abingdon 43

Portage, Ind. 72, Kankakee Grace Christian 61

Sandwich 55, Genoa (Genoa-Kingston) 43

Steinmetz 34, Chicago Academy 21

Waubonsie Valley 36, Chicago (Austin) 18

Alton Tournament=

Belleville (Althoff Catholic) 76, Ritenour, Mo. 54

Carbondale 39, O'Fallon 29

Beardstown Tournament=

Mendon Unity 50, Riverton 42

Rushville-Industry 64, Griggsville-Perry 52

Chicago Heights Tournament=

Homewood-Flossmoor 67, Rich Central 48

Thornwood 52, Chicago Heights (Bloom Twp.) 51

Christopher Tournament=

Norris City (NCOE) 59, New Athens 43

Coal City Tournment=

Beecher City 50, Peotone 38

Coal City 62, Gardner-South Wilmington 58

Manteno 44, IC Catholic 43

Morris 53, Serena 48

Crab Orchard Tournament=

Elverado 59, Dongola 52

Tamms (Egyptian) 49, Joppa 39

Cumberland Tournament=

Pool A=

Cumberland 48, Newton 42

Pool B=

Altamont 67, Oblong 25

Casey-Westfield 64, Edwards County 39

Decatur Tournament=

Bolingbrook 93, Dunlap 53

Elgin Westminster Tournament=

Pool A=

Hinckley-Big Rock 50, Harvard 29

Pool B=

Indian Creek 55, Elgin Academy 42

Elmwood Park Tournament=

Addison Trail 64, CICS-Northtown 29

Fenton Tournament=

Blue Pool=

Wheaton Warrenville South 52, Elgin 20

Orange Pool=

Montini 61, West Chicago 57

Fox Lake Tournament=

Carmel 83, Schurz 65

Fulton County Tournament=

North Fulton (Cuba/Spoon River) 49, Astoria (Table Grove VIT) 27

Galesburg Tournament=

Moline 84, Rockford Lutheran 66

Gibson City Melvin Sibley Tournament=

Red Pool=

Warrensburg-Latham 64, LeRoy 61

Jacksonville Tournament=

Chatham Glenwood 58, Morton 54, OT

Johnsburg/Richmond Burton Tournament=

Pool J=

Huntley 69, Wauconda 58

Johnsburg 66, Grayslake North 43

Pool R/B=

Crystal Lake South 53, Lakes Community 49

Kewanee Wethersfield Tournament=

Annawan 61, Putnam County 53

Lyons Township Tournament=

Maine South 69, Plainfield North 61

Metro-East Lutheran Tournament=

Alton Marquette 49, St. Louis College Prep, Mo. 36

Litchfield 57, Marissa 53

Waterloo Gibault 61, Dupo 31

Mt. Pulaski Tournament=

Gold Pool=

Delavan 76, Edinburg (Coop) BK 19

Purple Pool=

Illini Central 44, Calvary 34

Mulberry Grove Tournament=

Pool A=

Farina South Central 53, Mount Olive 35

Mundelein Tournament=

Fremd 68, Deerfield 55

Warren 50, Lake Forest Academy 30

New Berlin Tournament=

Macon Meridian 75, North-Mac 70, 2OT

Springfield Lutheran 60, Raymond Lincolnwood 33

New Trier/Loyola Academy Tournament=

Pool A=

Loyola 74, Mather 29

New Trier 69, Chicago-University 40

Pool B=

Lincoln Park 62, Chicago (Noble Street/Butler) 38

St. Ignatius 49, Lake Forest Academy 40

Oak Lawn Tournament=

Ram Pool=

St. Laurence 81, Kennedy 23

Ottawa Tournament=

Pool A=

Metamora 58, Yorkville 27

Pontiac 59, Dixon 53

Palatine Tournament=

Pool A=

Hersey 64, Stevenson 58, OT

York 46, Algonquin (Jacobs) 29

Paris Tournament=

Champaign St. Thomas More 85, Georgetown-Ridge Farm 29

Peoria Heights Tournament=

Illini Bluffs 58, Deer Creek-Mackinaw 55

Riverside Brookfield Tournament=

Pool B=

Oak Park River Forest 61, Morton 55

Rockford Tournament=

Indpls Pike, Ind. 49, Rockford Jefferson 40

McArthur, Fla. 67, Rockford Guilford 65

Route 17 Tournament=

Dwight Pool=

Momence 64, Earlville 57

Schlarman (Ill.) Tournament=

Fountain Central, Ind. 72, Milford 60

Springfield Lanphier Tournament=

Curie 56, Indpls Ritter, Ind. 34

St. Anthony Tournament=

Pool A=

Highland 61, Effingham 55

Pool B=

Breese Central 55, Okaw Valley 24

St. Charles East Tournament=

Black Pool =

Proviso East 62, Hampshire 58

Orange Pool=

Willowbrook 73, Aurora (East) 33

St. Viator Tournament=

Evanston Township 77, Conant 45

Prospect 59, Libertyville 45

Taylorville Tournament=

Nokomis 44, Bethalto Civic Memorial 38

Vienna Tournament=

Eldorado 62, Carrier Mills 25

Galatia 60, Cobden 56

Washington Tournament of Champions=

Lindbergh, Mo. 70, Bartonville (Limestone) 47

Pekin 60, Aurora Christian 44

Wesclin/Mascoutah Tournament=

Nashville 56, Waterloo 18

Woodstock Tournament=

Cary-Grove 78, Woodstock Marian 32

GIRLS PREP BASKETBALL=

Belvidere North 56, Larkin 26

Clinton 43, LeRoy 38

DePaul College Prep 57, De La Salle 46

Downers North 31, Wheaton Warrenville South 27

Fieldcrest 50, Roanoke-Benson 28

Flanagan 58, Cullom Tri-Point 50

Fremd 59, Rolling Meadows 48

Fulton 60, Princeton 51

Geneseo 55, Annawan 23

Greenville 64, Metro-East Lutheran 29

Johnsburg 53, Cary-Grove 39

Kankakee 77, Blue Island Eisenhower 22

Knoxville 49, Stark County 24

Lisle 39, Northside Prep 29

Rich South 62, Chicago Heights (Bloom Twp.) 29

Rock Island 61, Galesburg 35

Rockford Christian 46, Westminster Christian 18

Rockridge 38, Oneida (ROWVA) 20

Sandoval 54, Dieterich 38

Sidell (Jamaica)-Salt Fork 59, ALAH 47

St. Viator 62, Crystal Lake South 37

Steinmetz 34, Chicago Academy 21

2018 Thanksgiving Tournament=

Hononegah 74, Palatine 36

Rockford Boylan 38, Dundee-Crown 36

South Elgin 47, Algonquin (Jacobs) 32

Beecher Tournament=

Peotone 40, Clifton Central 30

Third=

Beecher 48, St. Laurence 36

Buffalo Grove/Hersey/Libertyville Tournament=

Blue Pool=

Buffalo Grove 30, Maine South 27

Forreston Tournament=

Stockton 59, Lanark Eastland 48

Hamilton County Tournament=

Edwards County 63, Galatia 33

Hinsdale South Tournament=

Pool A=

Pleasant Plains 56, Naperville Neuqua Valley 51

Litchfield Tournament=

Staunton 46, Carlyle 43

New Trier Tournament=

Loyola 56, Fenwick 49

New Trier 52, Warren 40

Oakwood Tournament=

Tri-County 61, Westville 27

Ridgewood Tournament=

Northside Prep 47, Francis Parker 18

Vernon Hills Tounament=

Lake Forest 45, Antioch 44

Sycamore 53, Vernon Hills 52

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Zeigler-Royalton vs. Chester, ccd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

No comments found. Sign up or Login to rate and review content.